سازمان حج و زیارت استان مازندران

تاریخ: 25 خرداد 1398

همایش آموزشی کارگزاران حج تمتع منطقه ۳ کشور در ساری برگزار شد.

بسمه تعالی

به گزارش روابط عمومی حج و زیارت مازندران  ؛ علی رضا رشیدیان در همایش آموزشی توجیهی مدیران وعوامل حج استانهای گلستان، مازندران ، گیلان وسمنان ضمن با بیان اینکه امید است حج امسال در نهایت آرامش برگزار شود، افزود : با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و در چارچوب سیاست های جمهوری اسلامی تلاش برای ایجاد و تقویت روحیه اخوت و برادری ، ارتباط با مسلمانان جهان و وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی و توجه به خودسازی از جمله ضرورت ها و ارکان این سفر معنوی، عبادی و سیاسی مورد توجه جدی است.

وی با بیان تاکید بر اینکه برنامه ریزی وهماهنگی های لازم برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم وتسهیل ارائه خدمات به زائران و حجاح ایرانی برای بهره گیری مطلوب از این سفر ارزشمند انجام شده است ، اظهار کرد : با توجه به انجام پروازهای امسال توسط هواپیمایی کشورمان، به طور متوسط اقامت حجاج در عربستان 35 روز خواهد بود ضمن آنکه این زمان برای برخی کاروان ها بیش از این مدت خواهد بود و حجاج باید این زمان را فرصتی مغتنم دانسته و از ابعاد مختلف این حضوردر جوار بیت الله الحرام بهره بیشتری گیرند.

به گفته رییس سازمان حج و زیارت ، با توجه به برنامه پروازی که عربستان بر آن توافق و اعلام کرده است،نخستین پرواز حجاج ایرانی ۱۷ تیرماه انجام از کشور به مقصد عربستان انجام می شود و پرواز‌های بازگشتی نیز از ۲۷ مرداد (16 ذیحجه) آغاز تا ۱۷ شهریور ماه برابر با ۸ محرم ادامه می یابد.

رشیدیان عنوان کرد : طی چند ماه گذشته تلاش شده تا ضمن مذاکرات با طرف عربستانی شرایط مناسبی را برای زائران خود در موسوم حج تمتع 98 به دور از روابط سیاسی دو کشور فراهم کنیم و بدین منظور تفاهمات خوبی با طرف سعودی شد که راه اندازی دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عربستان، برگزاری مراسم مناسبتی و ادعیه و افزایش تعداد زائران از 81 هزار نفر به 84 هزار نفراز جمله این اقدامات بود.

وی اظهار کرد : در این راستا انعقاد به موقع قراردادهای مسکن و تغذیه وتدارکات هم موجب شده تا به طور متوسط 8 درصد در حوزه مسکن معادل 50 میلیون ریال سعودی و 5 درصد درهزینه های تغذیه حج امسال در عین حفظ و ارتقا کیفیت خدمات ، صرفه جویی شود.

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به برگزاری این جلسات و نشست ها به منظور هماهنگی بیشتر دستگاه ها و بخش های خدمات رسان در امر حج و زیارت گفت : باید در شروع مناسک همه برنامه ها به صورت دقیق و منظم برگزار شود و در این میان تعامل ،هماهنگی و هم افزایی همه بخش های دست اندرکار لازمه و ضرورت برگزاری مناسب این برنامه هاست.

رشیدیان افزود : سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری، کاروان‌ها، مجموعه‌های خدماتی اعم از پزشکی و آشپزخانه‌ها همه اجزای یک پیکره محسوب می‌شوند و باید برای عملکرد بهتر و خدمت شایسته‌تر گام برداریم .

رییس سازمان حج و زیارت تصریح کرد : همچنین به منظور رفع نواقص، در قالب 22 کارگروه آسیب شناسی حج سالهای گذشته انجام شده و در این راستا رفع نقاط ضعف و توجه به نقاط قوت برای همه مدیران و عوامل حج امسال ضروری است و باید همه دست اندرکاران به انجام شرح وظایف تعیین شده دقت لازم را داشته باشند.

وی افزود : مدیران کاروان‌ها نسبت به کلیات تفاهمنامه، دستورالعمل‌های حج، شرح وظایف و برخی محدودیت‌ها همانند اسکان در مدینه منوره و ایام تشریق آگاهی‌ لازم را داشته و زائران را برای این ایام توجیه و آماده نمایند.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص ارزهم گفت : ارز همراه زائران حج امسال هم همانند سال قبل 200 دلار تعیین شده که با توجه به هماهنگی صورت گرفته با بانک عامل قبل از سفر در اختیار زائران قرار خواهد گرفت.

وی در موضوع سوغات هم به زائران توصیه کرد : سوغات مورد نیاز خود را از فروشگاههای اینترنتی که در برخی استان ها هماهنگ و برنامه ریزی شده تهیه کنند که این موضوع هم در راستای حمایت از تولید داخلی است و از سویی با توجه به شرایط کنونی ، ارزکمتری از کشور خارج می شود و هم زائران از مدت اقامت خود در این سفر معنوی ،بهره بیشتری می برند.

رییس سازمان حج و زیارت در پایان این نشست ابراز امیدواری کرد : با توجه به توافقات و اقدامات انجام شده،حج امسال در نهایت آرامش ، عزت و کرامت برای همه حجاج بویژه ایرانی برگزار شود.

 در ابتدای این جلسه ساداتی مدیر حج وزیارت مازندران  ضمن خیر مقدم به حاضران در جلسه  از اعزام 4245 زائر مازندرانی برای حج امسال خبر داد .ایشان با اعلام این خبر افزود در حج امسال 4245 زائر مازندرانی در قالب 30کاروان ساماندهی و مقرر میباشد ان شاءاله  اعزام زائران استان در نیمه سوم تیرماه سال جاری از فرودگاه دشت ناز ساری به مقصد مدینه منوره وجده صورت پذیرد . گفتنی است از تعداد 30 کاروان استان مازندران تعداد 29 کاروان مدینه قبل ویک کاروان مدینه بعد میباشد.